Jen krátce,… než začneme chrlit novoroční předsevzetí

Než začneme chrlitsvá novoroční předsevzetí-2

Než se rozloučíme s rokem 2015, chtěl bych popřát všem čtenářům mého občasného blogu příjemný rok 2016. Díky všem za to, že jste vydrželi, a ač nestíhám psát, a občas sem zavítáte. Vážím si vaší podpory a doufám, že se na těchto stránkách budu v dalším roce objevovat častěji.

Jak toho docílím? Jednoduše. V roce 2007 jsem publikoval článek věnovaný novoročním předsevzetím.

Nevím, co to dnes do mě vjelo. Možná je to o jednu položku vyšší číslo než vloni v čísle vzniklé rozdílem aktuálního roku a mého roku narození. Možná proto, že mám nad čím bilancovat – a k čemu se vracet. Možná mě k tomu svým tweetem inspiroval Honza Martínek.

Ale ono to bude spíš jen proto, že po dlouhé době mám prostě chuť něco zveřejnit.

Nabízím vám proto jen drobátko aktualizovaný, víceméně téměř původní text.

Re-publish má v sobě jisté kouzlo, neboť jsem v roce 2007 začal psát. A po pěti letech se pachatel vrací i na toto místo činu, tedy k základům… a začíná od začátku.

Jaký bude rok 2016?

Odešel jsem po 13 letech ze zaměstnání, proto opravdu nevím. Ale mám pocit, že alespoň z mého hlediska bude stát za to. Lépe řečeno, udělám všechno proto, aby za něco stál.

Novoroční předsevzetí patří mezi terče mnoha a mnoha vtípků.

Všichni se předhání v tom, jací že budou v dalším roce šikovní, že přestanou kouřit, pít kávu, denně cvičit, méně pít, jíst méně čokolády, pečlivěji pracovat.

Než uplyne druhý týden v lednu, polovina předsevzetí vezme za své. (Ta první polovina skončí někdy kolem 12.00 1. ledna.) A je zase po náladě.

Co tedy s novoročními předsevzetími?

Když nedáte na zdravý rozum a přece jen se do nějakých těch předsevzetí pustíte, dovolte mi nabídnout několik nápadů, s jejichž pomocí se vám podaří vydržet snad i do konce ledna

Přesně popište, čeho chcete dosáhnout.

Není nic horšího než stanovit si „Měl bych trochu zhubnout.“ Co je trochu? 2 kg? 5 kg? Nebo jako v mém případě 20 kg? Mnohem lepší je rozhodnout se: „Zhubnu o ….. kg.“ Anebo ještě lépe — najděte si méně otřelé přání. Co třeba: Zaběhnu 10 km pod 1 hodinu. A otřepané hubnutí se stane jen přidruženým produktem.

Určete termín dokdy

O termínech jsem již několikrát psal. Pevně rozhodnutého člověka termín dostatečně „vyhecuje“.

Se závazným termínem před očima se také mnohem lépe začíná. Tlak času nutí podívat se na úkol z praktického hlediska — mnohem snadněji se určuji jednotlivé úkoly, které se musí do konce termínu splnit.

Angličtina často označuje „termín“ krásným pojmem „deadline“.

Pokud stanovenou hranici překročím, jsem mrtvý. Než umřít, to se raději na své předsevzetí podívat realisticky. Dokdy přestanu kouřit? Dokdy snížím 8 káv na 3 kávy denně? Takže další menší úprava: „Do konce roku/30.4./měsíce …“

Postupujte malými krůčky

S termínem se předsevzetí stane zase o něco „realističtější“. A teď přichází to nejdůležitější:

_Co musím udělat, abych své předsevzetí zrealizoval? Co musím denně/týdně udělat, abych se přiblížil ke svému cíli? Než později snižovat, to raději začněte s málem. Dlouhodobé zlozvyky se nezmění všechny mávnutím kouzelné hůlky. Vyberte si pár důležitých věcí a udělejte všechno proto, abyste je změnili.

Nebo ještě lépe: Vyberte si jen jednu věc a udělejte všechno proto, abyste jí dosáhli. Potom vezměte další. A pak třetí… Dítěti přece taky trvá, než se naučí chodit.

Sledujte svůj postup

Když už víte, co budete dělat, zkuste svou pouť k cíli „vizualizovat“.

Pokud se třeba rozhodnete denně odcházet s čistým stolem, udělejte si denně po úklidu do svého záznamníku barevný křížek. Nebo si splnění denního úkolu zapište do svého deníku. Anebo o svém postupu někoho pravidelně informujte. Záleží jen a jen na vás. Cílem přece je donutit se k „činnosti“.

Komik Jerry Seinfeld doporučuje velmi elegantní postup:
Kupte si velký nástěnný kalendář a splněný „krůček“ zatrhněte silným červeným fixem. Proč? Až se vám jednou nebude chtít, podívejte se na tu krásnou řadu křížků a rozhodněte: „Stojí zato ten řetěz přetrhnout?“

Stanovte si odměnu

Pes po přineseném aportu očekává alespoň pohlazení. Vítězící závodník očekává v cíli aplaus. A proč by se člověk nemohl odměnit sám, když se mu něco podaří?

Jestliže jste dočetli až sem, doufám, že vás chuť do novoročních předsevzetí přešla. Předsevzetí vytvořená v příjemném alkoholovém opojení většinou nikam nevedou. Podívejte se raději na svůj cíl „realistickýma“ očima:

Čeho chci dosáhnout?
Dokdy to chci mít splněné?
Co pro to musím udělat?
A co z toho budu nakonec mít?

Uvidíte, že se vám budou předsevzetí dávat mnohem snadněji.

Přeji všem krásný rok 2008 2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *